דף הבית CBT קבוצות תקשורת מאמרים צור קשר
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי-CBT- Cognitive Behavioral Therapy

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) הינו טיפול פסיכולוגי ממוקד הגורם לשינוי באמצעות עבודה בשני מישורים. הראשון, הוא בחינת דפוסי החשיבה של המטופל והתאמתם לצורך תפקוד טוב יותר, כלומר עבודה קוגניטיבית. השני, הינו יצירת סט של התמודדויות עם מצבים מעוררי קושי המקושרים לבעיה, קרי עבודה ההתנהגותית.

עקרונותיו של הטיפול נטועים בתיאוריות פסיכולוגיות אשר זכו להכרה בשנות החמישים. מאז, עקרונות התיאוריה ודרכי הטיפול נבדקו במאות מחקרים ונמצאו כיעילים מאוד. כיום, מומלץ כי טיפול זה יוצע במקרים של חרדה (הפרעת פאניקה, חרדת בחינות, חרדת נהיגה, פחד גבהים, פחד ממקומות סגורים, פחד ממקומות ספציפיים), התנהגות אובססיבית קומפלסיבית, OCD (טכסים חוזרים, מחשבות טורדניות) וכן במקרים של דיכאון.

תהליך הטיפול מורכב מעבודה בקליניקה וממשימות שהמטופל מבצע בבית, בפרק הזמן שבין פגישה לפגישה. המטופל הינו שותף מלא לבניית התהליך ולאורך הדרך מתקיימות בדיקות שאכן הדברים נעשים כראות עיניו. מטופלים רבים מדווחים על תחושת יעילות והתקדמות.

ידוע כי כל אדם מונע מרגשותיו, דפוסי החשיבה שלו וכן מאופיים של הקשרים עם הדמויות הקרובות לו. לכן, פעמים רבות במהלך הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי מתגלים מוקדים רגשיים אשר ייתכן והם אלה אשר הובילו לבעיה שבעטייה החל הטיפול. שילוב של גישה קוגניטיבית-התנהגותית והגישה הדינמית הרחבה יותר מאפשר להתמקד בגורם אשר יוצר את הקושי בתחילת הדרך, ואם מתעורר הצורך והמטופל מעוניין בכך ניתן לעבור לשלב של הבנה מעמיקה יותר.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מתאים לכל גיל. כאשר מוקד הטיפול הוא בילדים או מתבגרים חלק גדול מהתהליך מתקיים בשותפות עם ההורים. הם נוכחים בפגישות, מלווים את ילדם בביצוע המשימות בבית ומהווים חלק אינטגרלי מהטיפול. ילדים, מתבגרים ומבוגרים רבים אשר חווים תקופות של קושי מדווחים כי שיטת טיפול זו תרמה להם רבות בפרק זמן קצר.

קליניקה בתל אביב ובחיפה (קיבוץ יגור). נדב הריס: 054-6345431, [email protected]